“Mam lustrzankę” nabór na edycję marcową nadal trwa!

28 February, 2015

Pod koniec marca organizujemy kolejną odsłonę warsztatów “mam lustrzankę”. Jeżeli dopiero zaczynasz fotografować i chcesz nauczyć się jak w pełni wykorzystać możliwości swojego aparatu, te warsztaty są dla Ciebie.  Na zajęciach zostaną omówione podstawowe funkcje lustrzanki, ustawienia manualne oraz rola oświetlenia w fotografii. Dowiecie się także jak zrobić zdjęcie nocne,  co to jest głębia ostrości i jak zrobić dobre zdjęcie makro.
Szczegółowa tematyka zajęć oraz terminy dostępne są na stronie:
http://muzeumfoto.byd.pl/mam-lustrzanke-nabor-na-edycje-marcowa/
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń!
Zapraszamy!

Wernisaż wystawy “fotografia bezOBIEKTYWNA” Zbigniewa Suligi – fotorelacja

27 February, 2015

  • IMG_3951
  • IMG_3933
  • IMG_3936
  • IMG_3940
  • IMG_3924
  • IMG_3928
  • IMG_3899
  • IMG_3904
  • IMG_3956

Fot. Roman Banas
Wczoraj o godzinie 18:00 odbył się wernisaż fotografii otworkowej Zbigniewa Suligi. Autor podzielił się z gośćmi swoimi przemyśleniami na temat fotografii, oraz zdradził co spowodowało, że zdecydował się akurat na tą technikę fotograficzną.
Jeśli nie mieliście okazji uczestniczyć w wernisażu, mamy dla Was krótką fotorelację z wczorajszego wieczoru. Fotografie wykonał Roman Banas, członek Grupy Miłośników Kadru – klubu fotograficznego działającego przy Muzeum Fotografii.
Wystawę prac Zbigniewa Suligi można oglądać w Galerii APK do 25.03.2015.

“Fotografia bezOBIEKTYWNA” – wystawa fotografii otworkowej

24 February, 2015

05                                                                                                                                                         fot. Zbigniew Suliga
Zostały już tylko dwa dni do wernisażu wystawy Zbigniewa Suligi. Jeżeli nie macie jeszcze planów na czwartkowy wieczór, zapraszamy serdecznie do spędzenia go w Muzeum Fotografii w otoczeniu niezwykłych zdjęć fotografa marynisty.
Zaczynamy 26.02.2015 o godzinie 18.00
Wstęp wolny!

Łukasz Ułanowski zwycięzcą “Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności”

20 February, 2015

Ułan                                                                                                                                                                                                                                 fot. Photo Grants Challenge
Z ogromną radością i dumą pragniemy ogłosić, iż absolwent Kulturoznawstwa WSG o specjalności fotografia i techniki multimedialne, oraz wieloletni wolontariusz Muzeum Fotografii zdobył pierwsze miejsce w ogólnopolskim konkursie  “Photo Grants Challenge. Sztuka Wolności”. Serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mamy w naszej Muzealnej Załodze tak utalentowanych ludzi! :)

Ferie w Muzeum Fotografii

19 February, 2015

10984078_1035985716415517_6714251236048416615_n
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak robi się odbitkę w ciemni fotograficznej, jak wygląda praca w studio fotograficznym, co to jest luksografia – zapraszamy na zajęcia do Muzeum Fotografii.
Przez całe ferie organizujemy zajęcia muzealne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Grupy prosimy o kontakt pod adresem mailowym: muzeumfoto@byd.pl, lub telefoniczny pod numerem: 52 567 00 07.

Serdecznie zapraszamy! :)

Dzień Kobiet w Muzeum Fotografii

18 February, 2015
fot. Arkadiusz Blachowski                                                                                                                                                                                                                                      fot. Arkadiusz Blachowski
Z okazji zbliżającego się wielkimi krokami Dnia Kobiet zapraszamy wszystkie fotografujące i chętne do sfotografowania Panie na studium portretu prowadzone przez Arkadiusza Blachowskiego, kustosza Muzeum Fotografii WSG. Porozmawiamy o tym, na co zwrócić uwagę, przygotowując się do profesjonalnej sesji, a także wykonamy wspólnie pamiątkowe zdjęcia w muzealnym atelier.
6 marca 2015, piątek, godz. 16.00-18.00, Muzeum Fotografii WSG, ul. Królowej Jadwigi 14, udział bezpłatny – obowiązują zgłoszenia mailowe na adres: muzeumfoto@byd.pl. Liczba miejsc ograniczona.

Muzeum Fotografii na Szlaku TeH2O

17 February, 2015

_DSC0271                                                                   fot. Arkadiusz Blachowski

Z przyjemnością informujemy, iż Muzeum Fotografii jest jednym z obiektów należących do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH20.  Szlak powstał dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i ma na celu zwiększenie popularności obiektów kulturowych związanych z przemysłem. Więcej o szlaku na stronie: www.shiftx.eu.

Kolejna odsłona konkursu “Gazety Pomorskiej” i Muzeum Fotografii

17 February, 2015

bildeFot. Wikipedia

Tematem kolejnej odsłony konkursu fotograficznego, organizowanego przez “Gazetę Pomorską” we współpracy z Muzeum Fotografii, są bydgoskie rzeźby i pomniki.

Przeczytaj resztę artykułu »

Wernisaż wystawy FOTOGRAFIA bezOBIEKTYWNA Zbigniewa Suligi

4 February, 2015

D = C x (pierwiastek z F) x L 
gdzie D – średnica otworka; C – stała Rayleigh’a = 1,9; F – ogniskowa; L – długość fali światła

Tak wygląda fizyczna definicja opisująca zjawisko powstawania obrazu w camerze obscurze. Prosty, klarowny wzór zamykający temat. Jednak dla klawiatury mojego „domowego komputera” zapis tego wzoru to zadanie niewykonalne – nie mam wszystkich znaków, tak samo jak niewykonalne jest powstanie wzoru na „dobre zdjęcie” – brak danych! A poszukiwanie tych danych, i to właśnie w technice otworkowej, daje mi najwięcej możliwości: mam tak niewiele materiału (dla aparatów cyfrowych: pamięci), a muszę znaleźć ich jak najwięcej. Paradoks? Nie, odwrotnie: ta ogromna ilość ograniczeń mnie wyzwala, zmusza do podejmowania przemyślanych decyzji, nakłada na mnie odpowiedzialność za wybór tematu, kadru i wreszcie ustala właściwe relacje między fotografem i sprzętem. / Zbigniew Suliga
Zbigniew Suliga
– fotograf marynista, instruktor fotografii w Słupskim Ośrodku Kultury, członek Fotoklubu Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Marynistów Polskich, Grupy Twórczej KONTUR w Szczecinie; założyciel Słupskiego Klubu Fotograficznego Fotoaktywni. Fotografią artystyczną zajmuje się od 30 lat. W całym twórczym okresie zajmował się fotografią reportażową, reklamową, współpracował z Teatrem Dramatycznym w Słupsku i Teatrem Rondo. Twórca trzech autorskich albumów: „Powiat Słupski”, „100-lecie Ratusza w Słupsku”, „Muzeum w Klukach”. Autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych w kraju oraz w Szwecji, Danii, Niemczech, Portugalii; uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Pomysłodawca i realizator cyklu plenerów fotograficznych „Ustka – zapis posezonowy”, Łeba – zapis posezonowy”, „Jarosławiec – zapis posezonowy”. Wybrane wystawy: „Portugalskie fascynacje”, „Słupsk – cyfrowo i otworkowo”, Nadmorskie krajobrazy”, „Artur – portret przyjaciela”, „Fotografia bezObietywna”. Ostatnia z wymienionych będzie prezentowana w Muzeum Fotografii WSG.

Już 26.02.2015 o godzinie 18:00 zapraszamy do Muzeum Fotografii na ul. Królowej Jadwigi 14 na wernisaż wystawy FOTOGRAFIA bezOBIEKTYWNA.
Wstęp wolny!

“Mam lustrzankę” – nabór na edycję marcową

30 January, 2015

lustrzanka promoNa strone
fot. Arkadiusz Blachowski

Już w marcu rusza kolejna edycja warsztatów “Mam lustrzankę”.  Zajęcia dedykowane są osobom, które stawiają pierwsze kroki w przygodzie z fotografią.  Kurs składa się z 6 spotkań, każde z nich trwa 3 godziny.

Tematyka zajęć:
1. Tajemnice lustrzanki – programy, ustawienia manualne, obiektywy, lampa błyskowa i inne akcesoria,
2. O oświetleniu – rola światła w zdjęciach, typy oświetlenia, praktyczne stosowanie w portrecie – praca w atelier,
3. Recepty na udane zdjęcia – w pomieszczeniach, w plenerze, w nocy, zdjęcia makro itd.,
4. Kompozycja w fotografii, plany zdjęciowe i ich organizacja, głębia ostrości jako element kompozycji,
5. Zdjęcia nocne – plener miejski,
6. Zastosowanie barwy. Zdjęcia czarno-białe, plener krajobrazowy,
7. Makrofotografia.
Podsumowaniem warsztatów jest wystawa fotograficzna uczestników. Zajęcia prowadzi Arkadiusz Blachowski. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie formularza zgłoszeniowego wraz z potwierdzeniem dokonania przelewu (formularz do pobrania tutaj) na adres e-mail: arek.blachowski@interia.pl

Cena: 250 zł Terminy: Możliwe jest odbywanie zajęć w formie weekendowej (sobota – niedziela, 10:00 – 13:00. Pierwsze zajęcia odbędą się 28.03.15) lub w ciągu tygodnia (wtorek i piątek 17:00 – 20:00. Pierwsze zajęcia odbędą się 24.03.2015).