Wystawa fotografii "Pod skórą" - Maciej Pisuk

Kiedy w XIX wieku Jacob Riis dokumentował obrazy nędzy nowojorskich slumsów, jego zamiarem nie było wykonanie szokujących obrazów biedy i społecznych dysproporcji raczkującego, amerykańskiego kapitalizmu – autor pochylał się nad drugim człowiekiem, a fotografia była jedynym sposobem, by opowiedzieć o tym co wydawało mu się istotne. 

W XXI wieku Maciej Pisuk zamieszkał na warszawskiej Pradze. Sam poniekąd czując się tam jak na emigracji, zarówno fizycznej, jak i psychicznej, z zadziwiającą łatwością odnalazł się wśród nowych sąsiadów. Pierwsze zdjęcia wykonywał na kliszach, pożyczonym aparatem małoobrazkowym, i tej technice nadal pozostaje wierny. Głównie portrety, będące świadectwem rzeczywistego kontaktu z drugim człowiekiem. Bo kontakt z bohaterem jest dla artysty najważniejszy, a o tym, że tak jest w istocie, zaświadczają pełne intymności i niepokojąco szczere fotografie. Podejście Pisuka do obrazu jest zaskakująco podobne do tego, które reprezentował Jacob Riis, tworząc podwaliny fotoreportażu humanistycznego.

Maciej Pisuk (ur. 1965) – polski pisarz, scenarzysta oraz fotograf. Autor scenariusza do filmu Leszka Dawida "Jesteś Bogiem", opublikowanego wcześniej w formie książkowej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej. Mieszka w Warszawie. Jest absolwentem Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi, autorem sztuki telewizyjnej "Gwiazdy i los człowieka" oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Swoje teksty publikował m.in. w „brulionie” oraz antologii "Macie swoich poetów". Praca nad projektem "Pod skórą" trwa nadal. W oparciu o zebrany materiał artysta planuje wydać książkę, we współpracy z Anną Nałęcką i Rafałem Milachem z Kolektywu Sputnik Photos.

Wystawa czynna do 16 grudnia 2017 r.

 

 

Powrót do listy aktualności >>
Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu)

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

 

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki