Muzeum Fotografii w Bydgoszczy działa przy Wyższej Szkole Gospodarki od listopada 2004 roku. To jedyna tego rodzaju przestrzeń w północnej Polsce, nawiązująca do bogatej historii fotografii regionu. Dzięki podejmowanym inicjatywom muzeum pielęgnuje pamięć o działającej w Bydgoszczy przed II wojną światową fabryce „Alfa” oraz Bydgoskim Towarzystwie Fotograficznym. W swoich zbiorach posiada cztery tysiące eksponatów, związanych z fotografią dawną i dzisiejszą. W kolekcji znajdują się aparaty fotograficzne, wśród nich oryginalny, drewniany aparat studyjny z końca XIX wieku czy stara Leica z 1933 roku. Na stałą ekspozycję składają się także tradycyjne powiększalniki, stare fotografie, rozmaite akcesoria, jak również książki i czasopisma o tematyce fotograficznej.
Poza gromadzeniem, prezentowaniem i ochroną pamiątek przeszłości muzeum prowadzi dynamiczną działalność wystawienniczą, zapraszając ma wernisaże uznanych artystów fotografów oraz początkujących twórców z kraju i zagranicy. Od początku istnienia zorganizowanych zostało tutaj wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, prezentujących prace m.in. Wacława Wantucha, Tomasza Gudzowatego, Jerzego Riegla oraz Joachima Pfaffa.
Muzeum Fotografii w Bydgoszczy to miejsce, do którego można przyjść porozmawiać o fotografii w najróżniejszych kontekstach. Mając do dyspozycji znakomite zaplecze techniczne w postaci ciemni fotograficznej z kilkoma indywidualnymi stanowiskami oraz wyposażonego w różnorodne tła, lampy błyskowe oraz światła stałe, profesjonalnego atelier, a także sprzyjającą lekturze czytelnię, od kilku lat prowadzi różnorodne pod względem tematycznym warsztaty o rożnym stopniu zaawansowania, cieszące się rosnącą popularnością, nie tylko wśród bydgoszczan. Działając prężnie na polu edukacyjnym, muzeum organizuje także lekcje fotografii dla szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom fotografujących, w 2010 roku powołano tu do istnienia także Bydgoską Akademię Fotografii – jedyną taką formę edukacji w regionie. Akademię budują członkowie Fotoklubu Rzeczypospolitej, ZPAF, ZPFP.
Od stycznie 2017 roku kustoszem Muzeum jest Marek Noniewicz.
Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.
Od 2017 bierzemy udział w projekcie Miasto-Ludzie-Muzeum.
ul. Karpacka 52 Bydgoszcz Adres korespondencyjny: ul. A. Naruszewicza 11 85-229 Bydgoszcz |
|
tel. 52 567 00 07 muzeumfoto@byd.pl |
Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.
Godziny otwarcia dla zwiedzających (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu) |
|
wtorek 11.00-17.00 środa 11.00-17.00 czwartek 11.00-17.00 piątek 11.00-17.00 sobota 10.00-14.00 |
Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.