Spotkanie z autorkami Małgorzatą Czyńską i Katarzyną Gębarowską poprowadzi Emilia Walczak.
Przemysł fotochemiczny to przemysł lekki, odpowiedni dla kobiet. W Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych „Foton” większość załogi stanowiły kobiety. Budowały powojenną legendę polskiej fotografii analogowej, sukces największego producenta papieru do fotografii czarno-białej i barwnej. Chemiczki, laborantki, księgowe dopowiadają swój rozdział do oficjalnej historii Fotonu. Z pasją mówią o wyborach zawodowych, sytuacji kobiet w przemyśle, a także o miłościach i małżeństwach zawiązanych w ciemni fotograficznej. Swój głos dołączają wybitne artystki fotografki – Teresa Gierzyńska, Jolanta Marcolla oraz Natalia LL, które przez kilkadziesiąt lat pracowały na materiałach Fotonu.
„To świetna książka, którą połyka się za jednym razem. Lekko napisana i znakomicie zilustrowana. Przemysł fotograficzny nie brzmi zachęcająco, ale historia opowiedziana z perspektywy kobiet jest zaskakująco świeża i inspirująca”. - Adam Mazur
Małgorzata Czyńska – historyk sztuki, kuratorka wystaw, dziennikarka, pisarka. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książek: „Najpiękniejsze. Kobiety z obrazów”, „Kobro. Skok w przestrzeń”, „Harem metafizyczny. Kobiety Witkacego”, „Dom polski. Meblościanka z pikasami” oraz wywiadu rzeki z Edwardem Dwurnikiem „Moje Królestwo”. Laureatka Nagrody Literackiej „Juliusz” za książkę „Kobro. Skok w przestrzeń”.
Katarzyna Gębarowska – miłośniczka starych zdjęć, badaczka historii fotografii, kuratorka wystaw fotograficznych, wydawczyni książek, fotografka. Doktorantka w IS PAN, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Właścicielka Galerii Farbiarnia w Bydgoszczy. Od 2015 dyrektorka Vintage Photo Festival – Międzynarodowego Festiwalu Miłośników Fotografii Analogowej.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Powrót do listy aktualności >>
ul. Karpacka 52 Bydgoszcz Adres korespondencyjny: ul. A. Naruszewicza 11 85-229 Bydgoszcz |
|
tel. 52 567 00 07 muzeumfoto@byd.pl |
Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.
Godziny otwarcia dla zwiedzających (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu) |
|
wtorek 11.00-17.00 środa 11.00-17.00 czwartek 11.00-17.00 piątek 11.00-17.00 sobota 10.00-14.00 |
Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.