Jowita Mormul - Nietrwałość

Fotografia jest uważana za dowód, że zarejestrowana rzeczywistość zaistniała przed aparatem. Przewrotnie jednak fotograficzny ślad przeszłości staje się dowodem nietrwałości sytuacji, obiektów i zdarzeń, które zaistniały i zostały sfotografowane. Zdjęcie wykonane przed chwilą pokazuje fragment przeszłości, do której nie ma już powrotu. W każdym ułamku czasu człowiek i jego otoczenie podlegają zmianom, a każda kolejna rejestracja dokumentuje te zmiany, utrwala to, co przed chwilą było, ale przeminęło, stało się częścią przeszłości i teraz jest nieobecne, nie istnieje też już w stanie poprzednim. Sam zapis jest rejestracją zmian zachodzących w czasie "od-do": od otwarcia migawki do jej zamknięcia. Przy dłuższych czasach naświetlania zmiany często są zauważalne, a obiekty ruchome "znikają" z powierzchni obrazu, mimo, że też podległy rejestracji. Przy czasach bardzo krótkich zmiany bywają niezauważalne, a jednak są integralną częścią zapisu. Dyskusyjna wydaje się trwałość i niezmienność zdjęć, jako obiektów materialnych - negatywów, odbitek, wydruków, etc. Światło, które powołuje do życia obrazy okazuje się zabójcze dla ich zmaterializowanej reprezentacji. Zdjęcia ulegają procesom utleniania i - nawet najlepiej i najprecyzyjniej archiwizowane - powoli zmieniają się pod wpływem wilgotności, temperatury, składu chemicznego otaczającej je przestrzeni i powietrza. Fotografia "uwiecznia" nietrwałość i zmienność rzeczywistości, a jednocześnie jako materialny zapis sama podlega zmianom.
 
Jowita Mormul - doktor habilitowany sztuki w dziedzinie sztuk filmowych (Państwowa Wyższa Szkoła Sztuk Filmowych Telewizyjnych i Teatralnych w Łodzi, 2018 r.). Tworzy w obszarze sztuk wizualnych. Profesor UJK w Instytucie Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzi wykłady z zakresu fotografii, nowych mediów, multimediów i analizy obrazu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, (Wydział Malarstwa, 1997 r.; Wydział Grafiki, 1999 r.). 
Stypendystka nagrody im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej (1996 r.) oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki (1996/1997 r.). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1998 r.) i Związku Polskich Artystów Fotografików (2001 r.). Jej prace były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m. in. w Luksemburgu, Rzymie, Wilnie, Skopje, Strasburgu, Budapeszcie, Ohio).

Wystawa czynna od 17 października do 16 listopada 2019.

fot. Karolina Szatkowska

Powrót do listy wystaw >>
Kontakt

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

 

 

Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O

 

 

 

                                                                                     

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających

(zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu)

wtorek 11.00-17.00

środa 11.00-17.00

czwartek 11.00-17.00

piątek 11.00-17.00

sobota 10.00-14.00

 

Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.

 

 

                                                                                     

© 2014 Muzeum Forografii w Bydgoszczy | Wyższa Szkoła Gospodarki