Wystawa fotografii Zbigniewa Urbanyiego stanowi zbiór unikatowych fotografii z których większość nie była dotąd nigdzie publikowana. Stanowi ona zapis pionierskich rejsów jachtu s/y Euros wybudowanego w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego w Bydgoszczy. Aparat fotograficzny w rękach wprawnego dziennikarza stanowi doskonałe narzędzie do dokumentacji zdarzeń towarzyszących morskim wyprawom. Na fotografiach znajdziemy więc nie tylko imponujące rozmachem krajobrazy Islandii, ale też życie codzienne członków załogi. Całość stanowi unikatowy wycinek historii polskiego żeglarstwa oceanicznego, której autorem jest znakomity dziennikarz, żeglarz i społecznik.
Zbigniew Urbanyi (1931-2004).
Znakomity dziennikarz, marynista, żeglarz (jachtowy sternik morski), pisarz i działacz społeczny. Jako dziennikarz związany był z Ilustrowanym Kurierem Polskim i Gazetą Pomorską, ale jego artykuły pojawiały się również w „Sporcie", ,,Żaglach", ,,Świecie Żagli" i wielu innych czasopismach poświęconych marynistyce. Z jego inicjatywy powstała również m.in. odbywająca się cyklicznie od 1992 roku impreza pod nazwą „ Wielka Wioślarska o Puchar Brdy". Autor licznych książek o tematyce morskiej i o ludziach związanych z morzem. W uznaniu zasług na polu aktywności społecznej i jego nieocenionej działalności jako aktywnego animatora życia sportowego w mieście, 23 września 2009 roku, decyzją Rady Miasta Bydgoszczy lewostronnemu nadbrzeżu Brdy, na odcinku od Mostu Bernardyńskiego do Mostu Sulimy-Kamińskiego nadano imię Zbigniewa Urbanyiego.
Powrót do listy aktualności >>
ul. Karpacka 52 Bydgoszcz Adres korespondencyjny: ul. A. Naruszewicza 11 85-229 Bydgoszcz |
|
tel. 52 567 00 07 muzeumfoto@byd.pl |
Od 2012 roku jesteśmy obiektem na Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O.
Godziny otwarcia dla zwiedzających (zwiedzanie wyłącznie z przewodnikiem - obowiązuje wcześniejsze ustalenie terminu) |
|
wtorek 11.00-17.00 środa 11.00-17.00 czwartek 11.00-17.00 piątek 11.00-17.00 sobota 10.00-14.00 |
Celem projektu jest zwiększenie dostępności zasobów kulturalnych regionu oraz zachowanie dziedzictwa regionalnego dla przyszłych pokoleń poprzez digitalizację i ucyfrowienie zasobów instytucji kultury województwa kujawsko-pomorskiego.