CYKLICZNE WARSZTATY DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH
Bieżące terminy kursów podajemy w aktualnościach.
Możliwe jest dopasowanie liczby godzin i programu do potrzeb konkretnej grupy. Pytania prosimy kierować na adres: muzeumfoto@byd.pl
FOTOGRAFIA ANALOGOWA
Tradycyjną fotografię analogową od powszechnej w obecnych czasach fotografii cyfrowej, różni w zasadzie tylko jeden element. Różnica polega na sposobie zapisu obrazu w aparacie fotograficznym. Zapis na matrycy niesie za sobą wiele udogodnień, takich jak obniżenie bezpośrednich kosztów, możliwość natychmiastowej weryfikacji jakości wykonanego zdjęcia, oraz szeroki zakres przetwarzania obrazu w post-produkcji. Niestety, automatyzacja procesów, i łatwość z jaka przychodzi fotografować metodą cyfrową, nie służy poznaniu technicznych zagadnień odnoszących się do wpływu wielu aspektów na jakość zdjęcia. A przecież wszelkie zależności i funkcje maja odniesienie do, od stulecia znanych, zasad, na które składa się proces fotografowania.
Zachęcamy do udziału w kursie fotografii analogowej wszystkich fotografujących, którzy dotąd nie zetknęli się z tradycyjną metodą. Niezależnie od ich zaangażowania na ścieżce fotograficznej. Na kursie będziemy mieli sposobność czynnie poznać cały proces powstawania zdjęcia. Przez to pojmiemy zależności i funkcji fotografowania aby móc świadomie przełożyć je i korzystać do woli, podczas fotografowania aparatem cyfrowym.
Humorystycznie rzecz ujmując, można pokusić się o stwierdzenie, że każdy fotograf znający tajniki analogowych procesów, wykona poprawne zdjęcia cyfrówką. Jednak nieczęsto użytkownik digithal photo z sukcesem wykorzysta aparat z kliszą aby samodzielnie doprowadzić do uzyskania zdjęcia.
Cena: 405 zł
Prowadzenie: Jarosław Majewski
MAM CYFRĘ - DLA POCZĄTKUJĄCYCH
"Mam cyfrę" to warsztaty skierowane zarówno do młodzieży jak i osób dorosłych, które stawiają pierwsze kroki w dziedzinie fotografii. Zajęcia pozwolą zapoznać się z podstawowymi funkcjami lustrzanki cyfrowej czy "bezlusterkowca", prawidłowym oświetleniem oraz zasadami kompozycji zdjęcia. Warsztaty składają się z 18 godzin dydaktycznych.
Tematyka zajęć:
1. Tajemnice aparatu– programy, ustawienia manualne, obiektywy, lampa błyskowa i inne akcesoria.
2. O oświetleniu – rola światła w zdjęciach, typy oświetlenia, praktyczne stosowanie w portrecie – praca w atelier.
3. Recepty na udane zdjęcia – w pomieszczeniach, w plenerze, w nocy, zdjęcia makro.
4. Kompozycja w fotografii, plany zdjęciowe i ich organizacja, głębia ostrości jako element kompozycji.
5. Zdjęcia nocne – plener miejski.
6. Zastosowanie barwy. Zdjęcia czarno-białe, plener krajobrazowy.
7. Makrofotografia.
Cena: 345 zł
MAM CYFRĘ - DLA ZAAWANSOWANYCH
Warsztaty przeznaczone dla osób, które chciałyby pogłębić swoją podstawową wiedzę z zakresu fotografii. Jest to kontynuacja programu kursu dla początkujących. Warsztaty składają się z 18 godzin dydaktycznych.
Tematyka zajęć:
1. Tajemnice aparatu (m.in. histogram, RAW, bracketing)
2. Fotografia produktowa i reklamowa.
3. W poszukiwaniu własnego stylu.
4. Wywoływanie RAW, retusz zdjęć.
5. Techniki w portrecie studyjnym.
6. Fotografia reportażowa, fotografia streetowa (uliczna).
Cena: 345 zł
Prowadzenie: Arkadiusz Blachowski
STUDIUM PORTRETU
Warsztaty skierowane do osób, które znają obsługę aparatu i dopiero zaczynają pracę z modelem/modelką. Warsztaty składają się z 18 godzin dydaktycznych, odbywają się wieczorowo lub weekendowo.
Tematyka zajęć:
1. Historia portretu: od Daguerra do dziś.
2. Pojęcie portretu (typy portretu, cechy charakterystyczne).
3. Obiektywy portretowe, ogniskowa, jasność, odległość fotografowania, wielkość materiału światłoczułego. Głębia ostrości.
4. Barwa, kontrast i głębia ostrości jako środki wyrazu w portrecie. Kadrowanie i komponowanie portretu.
5. Oświetlenie i jego wpływ na charakter portretu.
6. Praca w studiu fotograficznym, obsługa lamp błyskowych, synchronizacja, modyfikatory światła.
7. Praca z modelką. Pozy i przerysowania.
8. Technika wysokiego i niskiego klucza w portrecie – praca w atelier.
9. Technika wykonywania portretu w plenerze (sprzęt, organizacja planu zdjęciowego)
10. Wybór i ocena zdjęć.
11. Retusz portretu.
Cena: 345 zł
Prowadzący: Jacek Ziółkowski
"STUDIUM AKTU"
Warsztaty przeznaczone dla osób, które opanowały podstawy fotografii portretowej. Warsztaty składają się z 21 godzin dydaktycznych. Zajęcia odbywają się wieczorowo lub weekendowo.
Tematyka zajęć:
1. Historia aktu, przegląd artystów. Helmut Newton, Mapplethorn, Krynicki, Wantuch i wielu innych.
2. Prawo do wizerunku, prawo autorskie, zawieranie umów.
3. Praca z modelką. Aranżacja, stylizacja - makijaż, wizaż.
4. Pozy i przerysowania. Ogniskowa, głębia ostrości, kadrowanie i komponowanie.
5. Praca w studio i organizacja planu zdjęciowego.
7. Fotografia studyjna i we wnętrzach. Modyfikatory światła. Setupy oświetlenia.
6. Oświetlenie i jego wpływ na charakter aktu.
8. Technika wysokiego i niskiego klucza.
9. Fotografia modelki w plenerze. Doświetlanie blendą lub lampami błyskowymi
10. Stosowanie lamp błyskowych i ekranów w plenerze.
11. Analiza prac i obróbka komputerowa (retusz).
Cena: 805 zł
Prowadzenie: Jacek Ziółkowski
CYFROWA OBRÓBKA ZDJĘĆ- PHOTOSHOP
Celem szkolenia jest przygotowanie uczestnika do samodzielnego korzystania z programu Adobe Photoshop w zakresie podstawowym. Zajęcia obejmują 24 godziny dydaktyczne i odbywają się w sali komputerowej Wyższej Szkoły Gospodarki.
Program:
1. Zaznaczenia: wstęp, zaznaczenia prostokątne, przekształcanie zaznaczeń, zaznaczenie eliptyczne i lasso, lasso, lasso magnetyczne i różdżka, prosty fotomontaż - ćwiczenia na gotowych obrazach.
2. Warstwy: czym są warstwy? Tworzenie warstw, zapisywanie obrazków, przesuwanie warstw, grupowanie warstw, blokowanie transformacja, przekształcenie, przekształcenia swobodne odbicia lustrzane.
3. Maski warstwy: wstęp, działanie masek, odłączanie maski od warstwy, funkcja „wklej na”, opcje maski, odwracanie maski, zastosowanie maski przy korekcie zdjęć.
4. Tryby mieszania pędzli i mieszania warstw, stylizacja, na starą fotografie, uzyskanie szkicu zdjęcia, zmiana tekstury ciała, efekt graficzny na zdjęciach. Kanały i tryby koloru: kanały, tryb RGB, przestrzenie RGB, tryb CMYK, tryb LAB, tryb LAB - korekta zdjęcia, tryb indeksowany, bichromia, Bitmapa, mieszanie kanałów, kolorowanie zdjęć czarno-białych.
5. Narzędzie stempla, ćwiczenia - czyszczenie zdjęć, naprawa starych zdjęć, obróbka zdjęć, punktowy pędzel korygujący, łatka, zmiana krajobrazu miejskiego.
6. Opcje dopasowania oraz warstwy dopasowania. Kolorystyczna obróbka zdjęć, ustawianie kolorów, histogram, poziomy, krzywe, balans kolorów, nasycenie, rozjaśnianie kontrast, wyostrzanie, korekta zdjęć niedoświetlonych, prześwietlonych, selektywna korekta cieni i świateł, usuwanie szumów. Techniki zaznaczania: zakres koloru, filtr wydziel, szparowanie (usuwanie tła), narzędzie piórka, edycja detalu, gradienty, paleta Historii, zmiana wielkości obrazka, linie pomocnicze, galeria filtrów, punkty zbiegu, zmiana koloru obiektu.
7. Masowa obróbka zdjęć: HDR, Panorama, album znak wodny, perspektywa, fotografia czarno-biała, zmiana proporcji zdjęcia, sztuczna głębia ostrości, głębia ostrości na krajobrazie, zmiana koloru wybranego obiektu, zdjęcie z ramką, własna widokówka.
8. Retusz postaci: wstęp, zmiana koloru oczu i zębów, redukcja zaczerwienienia gałek ocznych, redukcja cieni pod oczami, dorysowywanie rzęs, usuwanie piegów, usuwanie znamion, wygładzanie skory, dodanie efektu opalenizny, redukcja zmarszczek, usuwanie refleksów twarzy, wybielanie zębów, zmiana koloru ust, wyrównanie odcieni u jasnych i ciemnych włosów, korygowanie kształtu nosa, usuwanie przebarwień skóry nóg, odchudzanie postaci, profesjonalny retusz na zdjęciach studyjnych.
Cena: 520 zł
Prowadzenie: Maciej Charczuk
ul. Karpacka 52 Bydgoszcz Adres korespondencyjny: ul. Karpacka 52 85-164 Bydgoszcz |
|
tel. 52 567 00 07 tel. 510 265 151 muzeumfoto@byd.pl |
Deklaracja dostępności Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Godziny otwarcia dla zwiedzających:
wtorek 11:00 - 17:00
środa 11:00 - 17:00
czwartek 11:00 - 17:00
piątek 11:00 - 17:00
sobota 10:00 - 14:00