Fotografia analogowa

 
 
Fotografia analogowa
 

Tradycyjną fotografię analogową od powszechnej w obecnych czasach fotografii cyfrowej, różni w zasadzie tylko jeden element. Różnica polega na sposobie zapisu obrazu w aparacie fotograficznym. Zapis na matrycy niesie za sobą wiele udogodnień, takich jak obniżenie bezpośrednich kosztów, możliwość natychmiastowej weryfikacji jakości wykonanego zdjęcia, oraz szeroki zakres przetwarzania obrazu w post-produkcji. Niestety, automatyzacja procesów, i łatwość z jaka przychodzi fotografować metodą cyfrową, nie służy poznaniu technicznych zagadnień odnoszących się do wpływu wielu aspektów na jakość zdjęcia. A przecież wszelkie zależności i funkcje maja odniesienie do, od stulecia znanych, zasad, na które składa się proces fotografowania.

Zachęcamy do udziału w kursie fotografii analogowej wszystkich fotografujących, którzy dotąd nie zetknęli się z tradycyjną metodą. Niezależnie od ich zaangażowania na ścieżce fotograficznej. Na kursie będziemy mieli sposobność czynnie poznać cały proces powstawania zdjęcia. Przez to pojmiemy zależności i funkcji fotografowania aby móc świadomie przełożyć je i korzystać do woli, podczas fotografowania aparatem cyfrowym.

Humorystycznie rzecz ujmując, można pokusić się o stwierdzenie, że każdy fotograf znający tajniki analogowych procesów, wykona poprawne zdjęcia cyfrówką. Jednak nieczęsto użytkownik digithal photo z sukcesem wykorzysta aparat z kliszą aby samodzielnie doprowadzić do uzyskania zdjęcia.  

 
Cena: 405 zł
Prowadzenie: Jarosław Majewski
 
 
 
Cyjanotypia
 
Cyjanotypia to jedna z pierwszych technik fotograficznych, opracowana w 1842 roku przez angielskiego matematyka i astronoma Johna Herschela.  Dzięki tej metodzie możemy stworzyć obraz „cienia” płaskich przedmiotów (liście, pióra ptaków itp.) na niebieskim tle. Stosujemy specjalnie przygotowany papier, wykorzystujący właściwości światłoczułe soli żelaza. Warsztaty adresowane są do młodzieży (od 16 lat) i dorosłych. Zajęcia obejmują 12 godzin dydaktycznych.

1. Wprowadzenie do technik XIX wiecznych – przeszłość i współczesność.
2. Wybór papierów i przygotowanie chemii – jakie motywy możemy wykonać w cyjanotypii.
3. Przygotowywanie papierów do cyjanotypii i próby naświetlania. 
4. Realizacja wybranych projektów w formie odbitek cyjanotypowych.
 
Prowadzenie: Jarosław Majewski
 
 
 
Fotografia otworkowa
 
Fotografia otworkowa to najprostszy sposób zapisu obrazów – wystarczy zwykła puszka zaopatrzona w materiał światłoczuły i malutki otworek. W dobie zaawansowanych technologii camera obscura pozwala uzyskiwać efekty nieprzewidywalne i niepowtarzalne. Zajęcia dla miłośników prostoty, spragnionych eksperymentów i nieoczekiwanych rezultatów. Adresowane są do młodzieży (od 16 lat) i dorosłych. Zajęcia obejmują 12 godzin dydaktycznych. 

1. Wprowadzenie do fotografii otworkowej.
2. Budowa kamery otworkowej.
3. Jak naświetlać – zasady pracy z kamerą.
4. Wykonywanie odbitek z negatywów otworkowych. 
 
Prowadzenie: Jarosław Majewski
 
 
 
 

Newsletter

KONTAKT

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. Karpacka 52

85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

Deklaracja dostępności Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

wtorek 11:00 - 17:00

środa 11:00 - 17:00

czwartek 11:00 - 17:00

piątek 11:00 - 17:00

sobota 10:00 - 14:00
 

W czasie wakacji (lipiec-sierpień) Muzeum Fotografii czynne od poniedziałku do piątku od 10:00 do 17:00!

 

PROGRAMY

 

Copyright @ 2021 Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki.
Kalendarz