Lekcje fotografii

Lekcje fotografii przygotowane dla różnych grup wiekowych, które obok wyjaśnienia różnorakich zagadnień związanych z fotografią, będą też z pewnością pobudzającym wyobraźnię spotkaniem. Celem zajęć jest również przywołanie bydgoskich tradycji fotograficznych oraz popularyzowanie ich wśród najmłodszych mieszkańców miasta - zapoznanie dzieci i młodzieży szkolnej z klasycznymi technikami fotograficznymi oraz elementami fotografii cyfrowej. To w Bydgoszczy w latach 20-tych XX wieku powstała fabryka materiałów światłoczułych ALFA. Chcemy, aby tożsamość bydgoskich twórców-fotografów nie została zapomniana na rzecz współczesnej fotografii cyfrowej.

 

TERMIN: wtorek-piątek w godzinach 10-16. Obowiązuje rezerwacja terminu i wcześniejsze zapisy.

MIEJSCE: Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, ul. Karpacka 52

KOSZT: 35 zł od osoby (bez opiekunów)

Większa część zajęć prowadzona jest w małym pomieszczeniu - ciemni, w której może jednocześnie przebywać 5-7 osób. Jeśli grupa jest liczna, prosimy o kontakt, aby indywidualnie ustalić formę prowadzonych zajęć. 


Zapisy za pomocą formularza: KARTA ZGŁOSZENIOWA 

Klauzula informacyjna RODO

 

Termin rezerwowany jest po wysłaniu wypełnionego formularza pod adres: muzeumfoto@byd.pl

Z WIZYTĄ W DAWNYM ATELIER – HISTORIA FOTOGRAFII W PRAKTYCE

Dotyczy wykonania portretu XIX wiecznym aparatem fotograficznym na barytowych papierach wprost-pozytywowych. Uczestnicy lekcji samodzielnie wykonają zdjęcie tradycyjną techniką fotograficzną. Prowadzący lekcję, na życzenie, może zrobić np. portret uczestnikowi zajęć. Następnie wszyscy w ciemni fotograficznej wywołują swoje zdjęcia i oceniają uzyskane efekty. Wykonane portrety zaraz po wysuszeniu można zabrać ze sobą na pamiątkę. Celem zajęć jest zapoznanie się z działaniem drewnianego aparatu z dawnej epoki oraz procesu jaki stosuje się podczas wywołania naświetlonych w nim zdjęć. Lekcję kierowane są dla starszej młodzieży i dorosłych.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

WSPÓŁCZESNA LATERNA MAGICA

Lekcja adresowana głównie dla najmłodszych uczestników, ukazująca nietypowe formy tworzenia obrazów przy pomocy światła przy wykorzystaniu płyty z pigmentem fosforescencyjnym do wspólnego tworzenia fotografii. Jako Magiczną Lampę, używaną dawniej, wykorzystamy współczesny reflektor błyskowy wyposażony w przystawkę typu spot. Na światłoczułym, fosforescencyjnym tle, błysk reflektora zarejestruje obraz wszystkiego co zechcemy sfotografować. Nawet nas samych. Takie zdjęcia są nietrwałe i po paru chwilach znikają. Dlatego aby utrwalić wyniki pracy, najlepiej sfotografować je aparatem cyfrowym bądź telefonem.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

TECHNIKI HISTORYCZNE - CYJANOTYPIA

Pokaz techniki fotograficznej wykorzystującej światłoczułość soli żelaza, charakteryzującej się monochromatycznym obrazem w kolorze niebieskim, tworzonym przez błękit pruski. Uczestnicy lekcji samodzielnie przygotują i naświetlą odbitki z przygotowanych materiałów.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

TECHNIKI HISTORYCZNE - BRĄZ VANDYKE’A

To jedna z najstarszych obok cyjanotypii i papieru solnego technik fotograficznych. Podobnie jak we wszystkich pozostałych historycznych procesach fotograficznych zdjęcia w technice Vandyke’a wykonywane są metodą stykową przy użyciu światła bogatego w promieniowanie UV (światło słoneczne lub lampa kwarcowa czy solarium). Naświetlone odbitki wywoływane są w kąpieli wodnej, a następnie utrwalane przy pomocy roztworu tiosiarczanu sodu. Powstałe w ten sposób zdjęcia charakteryzują się bardzo wysoką trwałością, miękkimi przejściami tonalnymi, a przede wszystkim piękną, brązową kolorystyką

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

TECHNIKI HISTORYCZNE - PAPIER SOLNY

Okazja by cofnąć się do samych początków fotografii; papier solny, wynaleziony przez Talbota, to pierwsza powszechnie stosowana metoda tworzenia pozytywów fotograficznych z negatywu. Obrazy stworzone w technice papieru solnego charakteryzują się bardzo dużą trwałością i delikatnym brązowawym odcieniem. Można je z łatwością tonować uzyskując barwy zbliżone do neutralnej szarości. Po wywołaniu w wodzie obraz wymaga utrwalenia.

Czas trwania do 90 min. (około dwóch godzin lekcyjnych).

 

FOTOGRAFIA OTWORKOWA - HISTORIA I WSPÓŁCZESNE ZASTOSOWANIA"

Pokaz budowy najprostszego aparatu typu Camera Obscura. Uczestnicy dowiadują się jak konstruować taki aparat wykonując swoją autorską jego wersję. Następnie robimy zdjęcia i wywołujemy je w ciemni. Podczas zajęć uczymy się kreatywnego działania w celu wykorzystania różnych przedmiotów do stworzenia swojego aparatu. Poznajemy też podstawy fotochemii.

Czas trwania do 120 min. (około trzech godzin lekcyjnych).

 

 

Newsletter

KONTAKT

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. Karpacka 52

85-164 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

tel. 510 265 151

muzeumfoto@byd.pl

Deklaracja dostępności Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

wtorek 11:00 - 17:00

środa 11:00 - 17:00

czwartek 11:00 - 17:00

piątek 11:00 - 17:00

sobota 10:00 - 14:00


 

PROGRAMY

 

Copyright @ 2021 Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki.
Kalendarz