Początki Muzeum

Bydgoszcz od bardzo dawna związana jest z fotografią. W 1925 roku Marian Dziatkiewicz założył przy ulicy Garbary 3 Fabrykę Płyt Fotograficznych. Firma przez lata rozwijała się i zmieniała nazwę: najpierw ALFA, później OPTA, aż po Bydgoskie Zakłady Fotochemiczne „FOTON”. Któż nie zna Fotonu, był to jeden z największych zakładów w Bydgoszczy. Niestety duża konkurencja, jaka powstała po 1989 roku, doprowadziła do powolnego upadku fabryki.

Znalazł się jednak człowiek, który zapragnął ocalić choć trochę z historii Fotonu i tradycyjnej fotografii – był nim Ryszard Chodyna. Swój pomysł utworzenia Muzeum Fotografii, zajmującego się m.in. gromadzeniem pamiątek po nieistniejącej już fabryce, przedstawił ówczesnemu Kanclerzowi WSG, Krzysztofowi Sikorze, oraz grupie dawnych pracowników Fotonu. Inicjatywa się spodobała, wobec czego od razu przystąpiono do pracy. Czasu nie było za wiele, ponieważ pierwsze spotkanie i przedstawienie pomysłu nastąpiło 15 października 2004 roku, a otwarcie muzeum zaplanowano już na 23 listopada. Zaledwie 5 tygodni musiało wystarczyć na zorganizowanie wszystkiego, począwszy od miejsca, gdzie miało mieścić się muzeum, przez gabloty, aż po najważniejsze – eksponaty.

Dość szybko znaleziono odpowiednią lokalizację, wszak przy ulicy Garbary 3 stały wolne pomieszczenia po niedawno zamkniętym oddziale FUJIFILM Polska Distribution S.A. I tak w miejscu, gdzie znajdowała się niegdyś Fabryka Płyt Fotograficznych, rozpoczęły się intensywne prace przygotowawcze. Wszystkie przedmioty prezentowane w muzeum są w istocie darami – od Fotonu, Technikum Fotochemicznego w Zespole Szkół Chemicznych w Bydgoszczy i od wielu przyjaciół Ryszarda Chodyny, którzy zajmowali się lub zajmują do dzisiaj fotografią.

Gdy już w bardzo krótkim czasie udało się zebrać większość eksponatów, trzeba było wszystko wyczyścić, niektóre rzeczy skompletować, inne podreperować. Tu bardzo pomógł Roman Starzyk z uczniami z ZSCh, którzy sprzątali pomieszczenia, czyścili zakurzone, często wyciągnięte z piwnicy przedmioty. I udało się zdążyć. 23 listopada 2004 roku o godz. 16.00 nastąpiło oficjalne otwarcie Muzeum Fotografii. Wszyscy zaproszeni goście byli bardzo zaskoczeni ilością i stanem technicznym eksponatów, gdyż większość z nich jest jeszcze sprawna. Mamy nadzieję, że Muzeum Fotografii będzie się rozwijać i że zechcecie je odwiedzać, do czego serdecznie zapraszamy.

Założyciele Muzeum:

Krzysztof Sikora
Ryszard Chodyna

Newsletter

KONTAKT

ul. Karpacka 52  Bydgoszcz

Adres korespondencyjny:

ul. A. Naruszewicza 11

85-229 Bydgoszcz

tel. 52 567 00 07

muzeumfoto@byd.pl

Deklaracja dostępności Muzeum Fotografii w Bydgoszczy

INFORMACJE

Godziny otwarcia dla zwiedzających:

wtorek 11:00 - 17:00

środa 11:00 - 17:00

czwartek 11:00 - 17:00

piątek 11:00 - 17:00

sobota 10:00 - 14:00

PROGRAMY

Copyright @ 2021 Muzeum Fotografii Wyższej Szkoły Gospodarki.
Kalendarz