Wystawa Fotografii Danuty Antas-Woźniewskiej pt. VIPASSANA – Rytmy Natury oraz promocja książki pt. Kim jesteś Alicjo?, poświęconej tożsamości kobiet, wydanej w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Bydgoszczy w 2015 roku.
Muzeum Fotografii 22 kwietnia 2015 r, godz. 18:00
Vipassana, czyli medytacja uważności, to w tradycji Buddyjskiej jedna z najstarszych, liczących ponad 2500 tysiąca lat praktyk medytacyjnych. Słowo to w Sanskrycie oznacza wgląd w prawdziwą naturę rzeczywistości. Medytacjami zainteresowałam się w 2006 roku, podczas pobytu na warsztatach Vedic Art, gdzie miałam w praktyce okazję lepiej zapoznać się z filozofią Dalekiego Wchodu, zawartą w starożytnych księgach Wedy. Dziewięciodniowe warsztaty okazały się tak ważnym i przełomowym wydarzeniem w moim życiu, że po ich powrocie dalej zgłębiałam sztukę samopoznania, czytając liczne publikacje z tej dziedziny, odbywając kursy ReiKi i kierując się coraz bardziej w stronę natury, tyle, że poznawanej z poziomu poza pięciu zmysłów. W tym czasie, w sposób naturalny pojawiło się zainteresowanie fotografią, jaką tą techniką, która dzięki swojej specyfice pozwala na bliższe przyglądanie się różnym obiektom, a co za tym idzie sprzyja uważniejszemu ich poznaniu. Sam fakt patrzenia na wycinek rzeczywistości poprzez obiektyw sprawia, że znacznie wyostrza się nasze postrzeganie. Kiedy uda się połączyć koncentrację uwagi na detalu ze świadomością całości, wtedy osiąga się wyższy poziom poznania.
Cykl zdjęć zatytułowany Vipassana – Rytmy Natury, który prezentuję na tej wystawie, obrazuje właśnie ten etap, kiedy człowiek-fotograf-artysta przestaje być zewnętrznym obserwatorem rzeczywistości, wkracza w nią i staje się jej częścią, uczestnikiem zdarzenia. Ten rodzaj poznania nie jest możliwy bez medytacji. Tym razem, moja uważność została skierowana głównie na żywioł wody, będący esencją życia. Dzięki fotografii mamy możliwość dostrzec różne odsłony wody, których gołym okiem nie bylibyśmy wstanie zanotować, ale i też mamy okazję jak gdyby wejść do tej wody, dotknąć jej, poczuć jej wilgoć i orzeźwiający chłód. Zastosowanie ciasnego kadru w zaprezentowanych zdjęciach to zabieg, który ma na celu zaproszenie odbiorcy do „wejścia” w krajobraz, do interakcji z nim. Skoncentrowanie się na jednym temacie, jakim jest woda, ma na celu pokazanie, w jak bardzo różny sposób objawia nam się rzeczywistość. To również zwrócenie uwagi na to, abyśmy odrzucili wszelkiego rodzaju stereotypy, bo natura rzeczy jest zbyt złożona, by ją zamknąć jednym słowem, na przykład „woda”.
Tekst: Danuta Antas – Woźniewska
ul. Karpacka 52 Bydgoszcz Adres korespondencyjny: ul. Karpacka 52 85-164 Bydgoszcz |
|
tel. 52 567 00 07 tel. 510 265 151 muzeumfoto@byd.pl |
Deklaracja dostępności Muzeum Fotografii w Bydgoszczy
Godziny otwarcia dla zwiedzających:
wtorek 11:00 - 17:00
środa 11:00 - 17:00
czwartek 11:00 - 17:00
piątek 11:00 - 17:00
sobota 10:00 - 14:00