7 czerwca 2024

2024-06-07- Wystawa zdjęć w technice gumy chromianowej OKNO PORTUGALSKIE | Lech Szymanowski

Okno portugalskie to wystawa, która w barwny sposób opowiada o podróżach artysty po Portugalii. Fantastyczne ujęcia oraz szlachetna technika gumy chromianowej w ciekawy sposób ukazują naturę oraz architekturę. Ów zbiór fotografii ma jednak jeszcze „drugie dno” – mianowicie portugalska historia Lecha Szymanowskiego zaczyna się od okna w Obrzycku. Opowieść tą można przeczytać również na stronie internetowej Muzeum.

W trakcie wernisażu, który odbył się 5 kwietnia 2024 r. Lech Szymanowski barwnie opowiedział, co skłoniło go do podróży po Portugalii i czemu, w zasadzie, obrał właśnie ten kierunek. Dodatkowo, co jest nieocenioną wartością samą w sobie, pokrótce przybliżył wszystkim to, co chciał ukazać na wystawianych fotografiach. Malowniczość tych zdjęć ukazuje zachwyt Szymanowskiego nad kolorami tego kraju. A, jak sam mówi, to właśnie tam ujrzał najczystsze odcienie błękitów, czerwieni, zieleni i żółci.

Lech Szymanowski - miłośnik fotografii, starych aparatów i technik fotograficznych, ur. 1958 w Poznaniu, mieszka w Wągrowcu. Jest fotografem niezależnym, przez 35 lat pracował jako instruktor fotografii i filmu w Miejskim Domu Kultury w Wągrowcu, gdzie prowadził m.in. Pracownię Fotograficzną. W 2021 stworzył PRACOWNIĘ TECHNIK SZLACHETNYCH I HISTORYCZNYCH. Autor kilku wystaw i projektów fotograficznych, uczestnik wystaw zbiorowych. Uprawia tradycyjną fotografię srebrową oraz techniki szlachetne i historyczne, jego ulubioną jest guma chromianowa (gum bichromate). Prowadzi prywatną pracownię LAB. ARCADIA / PROGRESS-LUMEN-ARS.

Może być zdjęciem przedstawiającym wędkarstwo i tekst „ARCMEOLOLIA FOLDLIA PODWODNA BiCH BiCH,2024 2024”